Ha
-
- ha
Amúgy néhány tipp, ami nekünk bevált: (figyelem, a következő játékok kiváló fizikai kondíciót igényelnek a szülőtől)
- kergetőzés a lakás minden pontján
- bújócska
- szék, sámli, kanapé használatával önálló lépcsőzés megtanítása (vigyázat, siker esetén a gyerek egyedül is próbálkozni fog, szóval a tanulási időszakban egyedül hagyni nem szerencsés)
- dobálás, dögönyözés, csikizés, hancúrozás
- építőkockák, dupló legók, egyéb építési tevékenység kezdeményezése levezetésképp, 2 perc erejéig (tovább úgysem érdekesek)
- buborékfújás, buborékok elkapása
- gyurmázás (az én fiam ezt gyurmával a kézben rohangálással és a lakás minden pontján gyurmadarabok eldobásával azonosítja, de a szigorú 'nevelésnek' köszönhetően néha már megmarad egy helyben ülve pár percre és úgy gyurmázik)
- ablakba felmászás, ablakon kinézés, redőny/ablakkilincs macerálása (szigorú felügyelettel)
- ajtók, szekrények csapkodása és ki-bepakolás (értsd: gyerek ki, anya be)
- porszívózás (gyerek részéről porszívó kergetése és meglovagolása)
- ha olyan az idő, hogy azért el lehessen indulni valahová, akkor játszóház :)
Jó időben:
- ki-ki-ki a szabadba azonnal, amikor csak lehet! Az én nagy mozgásigényű fiam például akkor a legboldogabb, ha levegőn lehet, ha szabadon futhat, bogarászhat, felfedezhet. Jó időben minden benti, zárt térben történő foglalkozást hamar megun, kint azonban végeláthatatlan az energiája :)
- lehet sétálni a ház körül, a környéken (és mivel sok a felfedeznivaló, egy szimpla ház körüli séta minimum egy órás programmá válik)
- lépcsőzés akárhol (extraként nem olyan jó időben: mozgólépcsőzés a plázában :))
- fű, fa, virág, bogarak macerálása, megismerése
- állatok (főként kutyák, macskák) után szaladgálás
- emberek után szaladgálás
- felmászás bárhová bárhogyan és onnan lemászás
- kirándulás, séta bárhová, a város, a környék felismerése
- közös buszozás, vonatozás (még nem próbáltuk, de tervben van)
- és végül: játszótér minden mennyiségben, Ott is legfőképp a mozgásos lehetőségek: csúszda, trambulin, bármilyen mászóka, a kevésbé mozgásos lehetőségek, pl homokozás, hinta csak ideig-óráig érdekesek (szintén edzett szülőt igényel, a gyerek ugyanis ilyenkor általában még nem mászik magabiztosan, ellenben nagyon akar. Szóval megy és kapaszkodik belénk, ahol tud. Emelni, tartani, elkapni, megtolni kell lépten-nyomon, így én például fél óra játszóterezés után lazán leizzadok. De bírni kell, mert a gyerek akár 3 órát is bírja :))